Advocacy

Дерегулювання змісту

13-01-2011

Суть проблеми:

Дедалі частіше почали виникати випадки, коли різні органи, які мають відношення до галузі телерадіомовлення та компетенцію приймати відповідні рішення, практично втручаються у програмну концепцію мовника. Таке втручання відбувається шляхом видання різних рішень, розпоряджень, які дуже часто кардинально відрізняються від приписів законодавства.

Незважаючи на те, що ст. 5 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (далі – Закон) визначає гарантії свободи діяльності телерадіоорганізацій, зокрема:

 • заборону цензури інформаційної діяльності телерадіоорганізації;
 • телерадіоорганізація є незалежною у визначенні змісту програм та передач;
 • заборону не вмотивованого законодавством України втручання органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, громадських чи релігійних об'єднань, їх посадових осіб чи працівників, а також власників у сферу професійної діяльності телерадіоорганізацій.

Також, стаття 28 Закону містить вимоги до програмної концепції мовлення телерадіоорганізації. Саме програмна концепція є документом, який визначає  основні  змістовні характеристики мовлення, на основі якого формується сітка мовлення. Тому, будь-які втручання у програмну концепцію мовників - є насамперед, порушенням ч.2. ст. 5 Закону.

На практиці, досить часто видаються рішення, укази, рекомендації, які є прямим втручанням у сформовану, затверджену програмну концепцію мовника та, які призводять до  хаотичного внесення змін у сітку мовлення телекомпанії. Більшість рішень регуляторного органу прописують значно вужчі межі регулювання, ніж це передбачено в законодавстві і тим встановлюють правила, які є прямими втручанням у творчу діяльність телерадіоорганізації.

Прикладом такого втручання з боку регуляторних органів є:

 • Прийняття Правил ведення мовлення на теле-і- радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, які встановлюють особливі вимоги (обмеження) до ведення мовлення у такі дні, що не відповідають законодавству.
 • Прийняття Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіокомпаній, які провадять мовлення на території України або претендують на отримання ліцензій, що встановлюють відмінні від передбачених законодавством про телерадіомовлення квоти мовлення частки ефірного часу для загальнонаціонального мовлення, коли мовлення провадиться українською мовою.
 • Здійснення Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі попередньої експертизи теле та кіно продукції сексуального чи еротичного характеру фактично є цензурою, яка заборонена Конституцією. 

Історія:

 1. Закон України «Про телебачення і радіомовлення» № 3759-XII вiд 21.12.1993
 2. 26 березня 2008 р. – рішення Національної ради №580 «Про внесення змін до Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіокомпаній, які здійснюють мовлення на території України або претендують на отримання ліцензії, затвердженої рішенням Національної ради N 317 від 14.04.2004».
 3. 11 червня 2008 р. – рішення Національної ради № 1101, яким затверджено Правила здійснення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.
 4. Закон України «Про захист суспільної моралі» № 1296-IV від 20.11.2003

Позиція ІТК:

 1. Вважаємо, що телерадіоорганізація є незалежною у визначенні змісту програм та передач.
 2. Створювати правила, які не відповідають чинному законодавству, звужують сферу регулювання є недопустимим.

Необхідні дії:

 1. Попередження втручання регуляторних органів у сферу регулювання змісту та не допущення прийняття законопроектів, які б втручалися у програмну концепцію чи зміст контенту мовника.
 2. ІТК за дорученням мовників буде оскаржувати рішення регуляторних органів, які направлені на втручання у зміст програм та передач.