Прес-центр

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі) №6532

31-01-2011

Пропозиції Асоціації «Індустріальний Телевізійний Комітет» до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі)№6532 від 16.06.2010 р. Автори: н.д. Шевченко А.В., Мірошниченко Ю.Р., Князевич Р.П., Суслов Є.І., Каськів В.В.

          У Верховній Раді України до другого читання готується прийнятий за основу 11 січня 2011 року законопроект №6532, яким пропонується скасувати Закон України «Про суспільну мораль», перенісши у інші Закони України всі наявні в ньому раціональні положення. Прийняття даного законопроекту також призведе до ліквідації Національної експертної комісії України з питань суспільної моралі (далі - НЕК).

          Асоціація «Індустріальний Телевізійний Комітет» (Асоціація) - професійне галузеве об’єднання провідних телеканалів, медійних агенцій та рекламодавців, що представляє інтереси телевізійної галузі України,підтримує необхідність прийняття даного законопроекту з метою впорядкування системи державних органів України, що здійснюють контроль за діяльністю ЗМІ, адже відповідно до результатів проведеного Міністерством юстиції України в серпні-листопаді цього року аналізу законодавства України у сфері захисту суспільної моралі на предмет ефективності функціонування НЕК, останній дублює повноваження інших 9 державних органів.

         Результатом такого аналізу також, стало те, що Президентом України було видано Указ №1085/2010 від 9 грудня 2010 року, підпункт 7 частини 7  якого передбачає доручення Кабінету Міністрів України «вирішити в установленому порядку питання щодо ліквідації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі».

         Слід зазначити, що історія прийняття Закону «Про захист суспільної моралі», як і його зміст, є досить суперечливою. Так, 20 листопада 2003 року даний проект був винесений на голосування у третьому читанні після того, як напередодні, 18 листопада, він був відхилений через недостатність голосів після двох спроб його прийняти (в першому голосуванні «за» проголосувало 150 депутатів, у другому - 178). Тобто винесення цього Закону 20 листопада 2003 року, і, відповідно, його прийняття було здійснено з порушенням Регламенту, адже відповідно до нього законопроект, який не набрав необхідну кількість голосів та був відхилений, вдруге протягом тієї ж самої сесії, виноситися на голосування не може.

        Що ж до питання громадської підтримки ініціативи скасування НЕК, то можемо стверджувати, що діяльність Національної експертної комісії сприймається суспільством здебільшого негативно. Так, відповідно до даних соціологічного дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 4 по 8 квітня 2009 року в усіх регіонах України серед 1989 респондентів

        Низькою є і громадська оцінка ефективності діяльності НЕК населенням. Відповідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології, що був проведений в жовтні 2010 року в межах Омнібусу, 48,6% респондентів вважають, що за останні 3 роки ситуація у сфері суспільної моралі погіршилась, 26,3% вважають, що ситуація не змінилась.

        Як відомо, ще в травні 2010 року Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Незалежна асоціація мовників (НАМ), Інтернет асоціація України (ІНАУ) закликали парламент скасувати закон про захист суспільної моралі і розпустити НЕК. Згодом до даного звернення доєднались і інші професійні об’єднання: ГО «Телекритика», Асоціація зовнішньої реклами України, Академія української преси, ВГО «Всеукраїнська рекламна коаліція».

        13 грудня 2011 року у приміщенні інформаційної агенції «Укрінформ» було проведено Громадське обговорення на тему: «Чи потрібен в Україні демократичний закон про захист суспільної моралі», організований НЕК. На нього, з метою отримання підтримки необхідності продовження діяльності НЕК, а не для обговорення законопроектів, були запрошені представники державних установ, громадських, професіональних та регіональних організацій. Втім, єдиної позиції за результатами дискусії присутні не досягли (Національна Асоціація Телерадіомовників, ІТК, Інтернет Асоціація України, Міністерство юстиції позицію НЕК не підтримали). На громадське обговорення було винесено одразу 3 законопроекти, підготовлені НЕК, групою народних депутатів та Мінюстом. Зміст обговорення, за виключенням кількох доповідей, було зведено до зібрання аргументів на користь збереження НЕК  в процесі проведення адміністративної реформи. Інші положення законопроектів практично не обговорювались, втім кілька доповідачів звертали увагу, що перші два законопроекти мають жахливий понятійний апарат і не покращують чинний закон.

         Подив експертів у сфері діяльності ЗМІ викликало і формулювання назви заходу, адже демократичність Закону «Про захист суспільної моралі» є більш ніж спірною. Зокрема, відповідно до аналізу чинної редакції Закону «Про захист суспільної моралі», що був проведений професором ДіркомВооргофом з бельгійського Університету міста Гент у 2004 році на прохання Ради Європи, цей Закон «передбачає непропорційне втручання органів державної влади у право на свободу вираження поглядів, гарантоване статтею 10 Європейської конвенції з прав людини».

         Загалом вважаємо, що громадське обговорення було проведено некоректно через те, що НЕК порушила вимоги п. 14 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. N 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики»:

  •   на офіційному сайті НЕК не було а ні анонсу, а ні жодної іншої згадки про планування обговорення;
  •  до участі в обговорені не були запрошені численні організації, які неодноразово звертались до НЕК із зауваженнями та критикою;
  •  на офіційному сайті НЕК досі немає а ні документів, які НЕК мала прийняти за результатами обговорення, а ні жодної іншої згадки про його проведення;
  •  ніхто з присутніх не отримав кінцевого варіанту документу, що було прийнято за результатами громадського обговорення для того щоб перевірити, чи було зафіксовані основні пропозиції учасників зібрання

          Вважаємо, що скасування Закону України «Про захист суспільної моралі» та НЕК є важливим і виключно позитивним кроком щодо дерегуляції галузі ЗМІ, укріплення свободи слова в Україні та удосконалення системи державних органів.

         З огляду на вищезазначене, просимо Комітет рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект №6532 у другому читанні та в цілому.

Сторінка законопроекту