Прес-центр

Щодо підтримки ініціативи Президента України ліквідувати НЕК

29-12-2010

Індустріальний Телевізійний Комітет (ІТК), як галузева асоціація, що представляє інтереси телевізійного ринку України, засвідчує Вам свою повагу та висловлює щиру подяку та підтримку з питання ліквідації Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі (далі - НЕК) – органу цензури з сумнівним юридичним статусом, який у своїй діяльності дублює повноваження низки державних органів, що на практиці призводить до конфліктів між ними.

Ми вважаємо, що виключно Український народ є носієм моральних цінностей, і що передача такого виключного права будь-якому штучному утворенню на кшталт Національної комісії - це замах на базові конституційні права громадян та спроба насаджувати штучну мораль.

Телевізійна індустрія вітає видане вами відповідно до підпункту 7 частини 7 Указу Президента України №1085/2010 від 9 грудня 2010 року, доручення Кабінету Міністрів України «вирішити в установленому порядку вирішити питання щодо ліквідації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі».

Як вам відомо, Міністерство юстиції України при проведенні в серпні-листопаді цього року аналізу законодавства України у сфері захисту суспільної моралі на предмет ефективності функціонування НЕК прийшло до висновку, що остання дублює повноваження інших 9 державних органів, і розробило законопроект, яким пропонується виключити статті 17-19 Закону «Про захист суспільної моралі» та внести зміни у інші його статті з метою ліквідації НЕК.

Що ж до питання громадської підтримки ініціативи скасування НЕК, то можемо стверджувати що діяльність Національної експертної комісії сприймається суспільством здебільшого негативно. Так, відповідно до даних даними соціологічного дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 4 по 8 квітня 2009 року в усіх регіонах України серед 1989 респондентів , 77,7% опитуваних вважають неприпустимим в інтересах охорони моральності населення обмежувати громадянину право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб. Окрім цього, 66,4% респондентів вважають, що в інтересах охорони моральності населення забороняти до показу по телебаченню публіцистичну або інформаційну передачу не можна.

Низькою є і громадська оцінка ефективності діяльності НЕК населенням. Відповідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології, що був проведений в жовтні 2010 року в межах Омнібусу, 48,6% респондентів вважають, що за останні 3 роки ситуація у сфері суспільної моралі погіршилась, 26,3% вважають, що ситуація не змінилась.

Як відомо, ще в травні 2010 року Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Незалежна асоціація мовників (НАМ), Інтернет асоціація України (ІНАУ) закликали парламент скасувати закон про захист суспільної моралі і розпустити НЕК. Згодом до даного звернення доєднались і інші професійні об’єднання: ГО «Телекритика», Асоціація зовнішньої реклами України, Академія української преси, ВГО «Всеукраїнська рекламна коаліція».

13 грудня 2011 року у приміщенні інформаційної агенції «Укрінформ» було проведено Громадське обговорення на тему: «Чи потрібен в Україні демократичний закон про захист суспільної моралі», організований НЕК. На нього з метою отримання підтримки необхідності продовження діяльності НЕК, а не для обговорення законопроектів, були запрошені представники державних установ, громадських, професіональних та регіональних організацій. Втім, єдиної позиції за результатами дискусії присутні не досягли (Національна Асоціація Телерадіомовників, ІТК, Інтернет Асоціація України, Міністерство юстиції позицію НЕК не підтримали). На громадське обговорення було винесено одразу 3 законопроекти, підготовлені НЕК, групою народних депутатів та Мінюстом. Зміст обговорення, за виключенням кількох доповідей, було зведено до зібрання аргументів на користь збереження НЕК як окремого відомства в процесі проведення адміністративної реформи. Інші положення законопроектів практично не обговорювались, втім кілька доповідачів звертали увагу, що перші два законопроекти мають жахливий понятійний апарат і не покращують чинний закон.

Подив експертів у сфері діяльності ЗМІ викликало і формулювання назви заходу, адже демократичність Закону «Про захист суспільної моралі» є більш ніж спірним. Зокрема, відповідно до аналізу чинної редакції Закону «Про захист суспільної моралі», що був проведений професором Дірком Вооргофом з бельгійського Університету міста Гент у 2004 році на прохання Ради Європи, цей Закон «передбачає непропорційне втручання органів державної влади у право на свободу вираження поглядів, гарантоване статтею 10 Європейської конвенції з прав людини».

Загалом вважаємо, що громадське обговорення було проведено некоректно через те, що НЕК порушила вимоги п. 14 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. N 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики»:

  • на офіційному сайті НЕК не було а ні анонсу, а ні жодної іншої згадки про планування обговорення;
  • до участі в обговорені не були запрошені численні організації, які неодноразово звертались до НЕК із зауваженнями та критикою;
  • на офіційному сайті НЕК досі немає а ні документів, які НЕК мала прийняти за результатами обговорення, а ні жодної іншої згадки про його проведення.
  • Ніхто з присутніх не отримав кінцевого варіанту документу, що було прийнято за результатами громадського обговорення для того щоб перевірити, чи було зафіксовані основні пропозиції учасників зібрання.

Що ж до останніх звернень представників християнських церков щодо доцільності продовження діяльності НЕК, хочемо зауважити, що не дивлячись на стародавні християнські традиції Українського народу, суспільна і християнська моралі не є тотожними поняттями. Відповідно до статті 35 Конституції України «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої…». Більш того, абзац третій цієї ж статті передбачає, що «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави…. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова». Визнаючи значний авторитет церкви та релігійних організацій у суспільстві наголошуємо, що проблема не в тому, що мораль нікому захищати, а в тому, що через нечітке регулювання сфери захисту суспільної моралі і низький рівень захисту від свавілля, яке можна простежити в діяльності НЕК, її діяльність є безконтрольною.

Вважаємо необхідним утворити замість НЕК незалежний громадський орган, що буде опікуватись виключно питаннями захисту неповнолітніх, буде складатися з представників ЗМІ, громадськості, медіа-експертів, та діяти виключно на громадських підставах без витрачання державних коштів. Громадська мораль може регулюватися лише органом створеним інституціями громадянського суспільства та діючим на громадських засадах.

Крім цього, хочемо висловити Вам підтримку у тих адміністративних реформах, які наразі відбуваються в державі. Ці рушійні кроки були необхідними для вирішення тих проблем, які склалися в нашій державі.