Прес-центр

Засідання Національної ради 1 грудня

01-12-2010

«01» грудня 2010 року, відбулося чергове засідання Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на якому

були присутні:

 • Мудрак Лариса Михайлівна (першу половину засідання);
 • Головатенко Оксана Анатоліївна;
 • Манжосов Володимир Анатолійович;
 • Баранов Євген Валерійович;
 • Єлманова Оксана Миколаївна;
 • Фартушний Микола Всеволодович;
 • Опілат Ірина Володимирівна.

було вирішено наступне:

 1. Затвердити нову редакцію Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору.
  Виходячи з викладеного на засіданні, План складається з двох частин:
  1. плану використання радіочастотного ресурсу, виділеного для телебачення і радіомовлення;
  2. основних вимог щодо змістовного наповнення та співвідношення форматів мовлення у кожному з територіальних сегментів телерадіоінформаційного простору.

   Спершу у Плані викладена кількість загальнонаціональних, регіональних, місцевих мовників. Наступним, за словами Голови Національної ради, викладена характеристика використання радіочастотного ресурсу та плани розвитку ефірного, проводового, багатоканального (цифрового), супутникового мовлення.
   Особливу увагу Національна рада приділила впровадженню цифрового мовлення. Зокрема, з метою виконання доручення Президента України, у Плані встановлені наступні етапи розбудови цифрового мовлення на території України:
  1. Розбудова національної мережі МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 та мережі МХ-6 стандарту DVB-H (4 місця для регіональних та місцевих мовників);
  2. Перехідний період , тобто одночасне аналогове та цифрове мовлення. Забезпечення населення пристроями мовлення в цифровому форматі (2011 – 2013 роки);
  3. Часткове вимкнення ефірних каналів з дозволу ліцензіатів та початок вивільнення радіочастотного ресурсу (2012 р.);
  4. Розбудова мультиплексів МХ-4, МХ-7, МХ-8 (2013- 2015 роки);
  5. Повний перехід на цифрове мовлення (2015 р.).

   Планом також визначено порядок видачі ліцензій на цифрове мовлення. Визначено перелік організаційно-технічних зобов’язань, які повинні взяти на себе ліцензіати в процесі отримання ліцензії на цифрове мовлення. За словами Головатенко Оксани Анатоліївни, відповідно до розробленого Національною радою Проекту Методики розрахунку ліцензійного збору приблизна вартість цифрової ліцензії буде становити 540 000 грн. (з максимальними знижками - 370 000 грн.), для провайдера – 2 млн. грн.

   Також, Голова Національної ради звернув увагу на процедуру переоформлення існуючих ефірних мовників. Так, якщо ліцензіат звернеться до Національної ради з проханням переоформити його ефірну ліцензію на цифрову (вартість такого переоформлення 85 грн.), тоді Національна рада надасть йому таку можливість, проте телерадіоорганізація, в свою чергу, буде змушена надати свою ефірну частоту на розбудову цифрової мережі. Тобто, телерадіоорганізація, в такому випадку, буде позбавлений можливості мовити до моменту розбудови мережі цифрового мовлення.

   Нагадуємо, що «27» жовтня 2010 року Національна рада оголосила про початок розбудови національної мережі та прийому заявок від телерадіоорганізацій, які бажають бути провайдером загальнонаціональної цифрової телемережі у складі чотирьох мультиплексів (МХ-1, -2, -3, -5). З моменту такого оголошення, Національна рада отримала лише одну заявку від товариства «ЗЕОН БУД». ЗЕОН БУД додав всі необхідні документи, в тому числі банківську гарантію від АТ «Укрексімбанк» на суму 1,5 млрд. грн.
 2. Погодити частково проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення законодавства у сфері телебачення і радіомовлення» розроблений НКРЗ та Міністерством транспорту та зв’язку.
  Проект спрямований на те щоб привести у відповідність термінологію Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та Закону України «Про радіочастотний ресурс України». Оскільки, за словами авторів проекту, поняття «висновок УДЦР» трактується цими законами по різному.
  Національна Рада погоджує усі запропоновані зміни у закони, крім однієї. Так ч. 6 ст. 41 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» пропонує викласти в наступній: «висновок щодо електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів мовлення надається на підставі подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення». Тобто в цій частині Національна рада хоче залишити редакцію закону без змін.
  Нагадаємо, що у листопаді Верховна Рада України отримала новий Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про радіочастотний ресурс України" (щодо спрощення умов користування радіочастотним ресурсом України), №7397 від 23.11.2010, Ініціатори законопроекту: Мороко Ю.М., Корж В.Т., який пропонує повністю виключити статтю 41 та внести деякі зміни у порядку присвоєння та користування радіочастотним ресурсом (у прикріпленому файлі надсилаємо повідомлення ІТК, щодо суті цього проекту).
 3. Переоформити ліцензію на мовлення ТОВ «Гамма-Консалтинг», м. Київ (НР № 0942-м від 01.07.2009, супутникове мовлення) у зв’язку зі зміною програмної концепції мовлення.
  Зокрема зменшено максимальну частку аудіовізуальної продукції іноземного виробництва, розважально-музичного продукту, фільмопоказу. Формат мовлення став розважально-просвітницьким (був – розважально-інформаційним). Реклами збільшено (до 1 год. 20 хв., а було – 1 год. 15 хв.). Збільшено власне виробництво та мінімальна частка національного аудіовізуального продукту.
 4. Призначити позапланову перевірку ТОВ «Медіа ТБ Севастополь», м. Севастополь АР Крим (НР № 0928-м від 03.06.2009) у зв’язку зі зверненням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі (НЕК).
  Відповідно до Рішення НЕК у програмах власного виробництва вказаної телерадіоорганізації міститься інформація, що містить ознаки порушення законодавства про захист суспільної моралі (виявлені ознаки розпалення релігійної ворожнечі). Крім цього, до пакету документів був доданий Висновок Прокуратури України.
 5. Видати чотири ліцензії провайдера програмної послуги ТОВ «Датагруп Медіа», м. Київ (м. Вишгород Київської обл., м. Дніпропетровськ, м. Нікополь Дніпропетровської обл., м. Вінниця), на 10 років.

Національна рада звернула увагу, що Національною радою створено Секретаріати представників Національної ради на місцях, з метою нагляду і контролю телерадіоорганізацій на місцях.