Прес-центр

Щодо медійних законопроектів

24-11-2010

Асоціація «Індустріальний Телевізійний Комітет» (далі – «ІТК»), як профільна, галузева медійна асоціація, що об’єднує провідні, загальнонаціональні телеканали України стурбована ситуацією, яка триває з початку 2010 року щодо розгляду та прийняття у Верховній Раді України медійних законопроектів. Відсутність розвитку та вдосконалення законодавчої бази у сфері телебачення та радіомовлення створює численні перешкоди для розвитку інформаційного простору України в цілому та галузі телерадіомовлення зокрема.

Маємо надію, що протягом  VII (сьомої) сесії Верховна Рада України активізує свою роботу щодо розгляду та прийняття ключових законопроектів інформаційної сфери.

Сподіваючись на Вашу підтримку та сприяння, просимо звернути увагу на наші зауваження та пропозиції щодо медіа законопроектів, які зараз знаходяться на розгляді Верховної Ради України, зокрема:

       1.  Оперативно розглянути та прийняти Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку з приєднанням України до Конвенції про тимчасове ввезення, №4646 від 11.06.2009 р., яким регламентовано застосування режиму тимчасового ввезення (вивезення) з умовним повним звільненням від оподаткування носіїв аудіовізуальної інформації.

       2.   Забезпечити швидкий розгляд питань, що пов’язані з впровадженням цифрового ефірного мовлення. Відповідно до міжнародних зобов’язань, Україна повинна перейти на цифровий стандарт ефірного мовлення до 2015 року, і відсутність на сьогодні принципових положень в законодавстві ставить під загрозу інформаційну безпеку України та перспективи існування ефірного телевізійного мовлення взагалі.

       3.  Підтримати Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України» (нова редакція) №7241, відповідно до якого керівним органом суспільного мовника має бути сформована Рада у складі 15 осіб: 9 її членів визначатимуться парламентськими фракціями, 6 обиратимуться конференцією громадських організацій, що працюють у сфері медіа. Реклама в ефірі суспільного мовлення заборонена, оскільки суспільне мовлення фінансуватиметься з державного бюджету. Незалежність фінансування гарантуватиметься окремим рядком у держбюджеті та фіксованою сумою в обсязі 0,05% від видатків бюджету.

        4.  Врахувати при розгляді у другому читанні Проекту Податкового Кодексу України №7101-1, від  21.09.2010 наступне: заборона  віднесення сум роялті, сплачених нерезидентам, до складу валових витрат (стаття 140.1.2 Проекту) призведе до того, що більше половини всіх витрат суб’єктів інформаційної діяльності не будуть включені до складу валових витрат, що ставить під питання доцільність ведення підприємницької діяльності у сфері телебачення і радіомовлення і може поставити під загрозу діяльність усіх телерадіоорганізацій. Таким чином, вважаємо, що для нормального розвитку теле-, радіо- та кіноіндустрії необхідно виключити частину другу статті 140.1.2 Проекту.

        5.  Підтримати Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі) №6532 від 16.06.2010р., оскільки проектом передбачається внести ряд необхідних змін до Законів України «Про охорону дитинства», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про видавничу справу», «Про рекламу», «Про кінематографію», переносячи до них певні положення з Закону України «Про захист суспільної моралі», з метою забезпечення сприятливих умов для розвитку галузі телебачення і радіомовлення, а також передбачає доцільну пропозицію про втрату чинності Закону України «Про захист суспільної моралі».

Також пропонуємо не підтримувати Проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» №7132 від 15.09.2010р., оскільки: - законопроект має недосконалий та суттєво перевантажений понятійний апарат, що не дає можливості чітко визначити, яка саме продукція може завдати шкоди суспільній моралі. Це значним чином ускладнює виконання його положень та потенційно призведе до зловживань у майбутньому;        - конфліктним є надання Національній комісії з питань захисту суспільної моралі функції моніторингу усіх ЗМІ, оскільки повноваження щодо моніторингу по кожному типу ЗМІ належить відповідному галузевому уповноваженому органу; - недоліком проекту закону є також те, що він не відповідає ст. 15 Конституції України та ст. 45-1 Закону України «Про інформацію», які встановлюють заборону цензури, оскільки передбачені ним повноваження Комісії щодо експертизи усієї аудіо-, кіно-, відеопродукції, теле- та радіопрограм еротичного характеру до введення такої продукції в обіг є прямою формою цензури.

        6.  Не підтримувати законопроекти, якими пропонується посилити обмеження у сфері реклами, зокрема Проект Закону про профілактику захворювань, спричинених вживанням висококалорійної їжі з низьким вмістом корисних речовин №4820 від 10.07.09р. Цим проектом передбачається, що необхідно заборонити розміщувати рекламу закладів швидкого харчування під час трансляції програм, спрямованих на дитячу аудиторію та під час трансляції спортивних програм. Автори проекту вважають, що з його прийняттям проблеми  культури споживання та охорони здоров’я загалом будуть вирішені повністю. Водночас в державі не здійснюється жодної роботи щодо профілактики таких проблем, а результатом прийняття такого проекту буде лише суттєве зменшення рекламного ринку. Крім цього проекту, звертаємо Вашу увагу та просимо не підтримувати Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо реклами алкогольних напоїв і пива) №1014-2 від 23.04.2008р., оскільки проектом пропонується внести зміни до статті 22 Закону України «Про рекламу», якими пропонується встановити додаткові обмеження щодо реклами алкогольних напоїв та заборонити спонсорування теле- та радіопередач з використанням знаків для товарів та послуг, під якими випускаються алкогольні напої.

Встановлення запропонованих додаткових обмежень щодо реклами призведе до серйозних негативних наслідків у телевізійній індустрії, адже реклама – основне джерело доходів телеканалів. Запровадження передбачених додаткових обмежень призведе до стримування розвитку телерадіоорганізацій та загальмує створення сприятливих умов для вироблення якісного телевізійного продукту.

       7.  Не підтримувати Проект Закону «Про національний культурний продукт» №4298, Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про кінематографію» щодо удосконалення порядку розповсюдження і демонстрування іноземних фільмів) №6463 та Проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України «Про кінематографію» щодо порядку видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів) №7029. Даними проектами пропонується: змінити визначення національного продукту, яке зменшує шанси українським суб’єктам кінематографії отримати статус національного; змінити підстави відмови у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, що є дуже загальними та розмитими, а також проектами накладаються додаткові обтяження у вигляді обов’язкового дублювання кінематографічних творів. Усі нововведення, що пропонуються проектами призведуть до гальмування розвитку галузі кінематографії.