Прес-центр

Продовжується судове вирішення мовного питання

11-08-2008

Розгляд справи перенесли на жовтень 2008 року у зв’язку з невиконанням НацРадою розпорядження суду про повідомлення у «Віснику Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення» про судову справу з ІТК, та з огляду на літній період відпусток.

Мета такого повідомлення у «Віснику Національної Ради України з питань телебачення та радіомовлення» полягає в тому, щоб проінформувати усіх зацікавлених осіб, права яких також порушені через застосування мовних рекомендацій з тим, щоб ці особи могли приєднатися до справи.

Нагадаємо. 26 березня 2008 року Національна Рада України з питання телебачення та радіомовлення прийняла рішення №580 «Про внесення змін до Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, які ведуть мовлення на території України або претендують на отримання ліцензії, затверджених рішенням НацРади N 317 від 14.04.2004» (надалі рішення), в якому встановлено, що для загальнонаціонального мовлення нормативи обсягів програм і передач, підготовлених українською мовою, від загальних обсягів мовлення мають становити:

  • з 1 вересня 2009 року - не менше 80 %;
  • з 1 вересня 2010 року - не менше 85 %.

Також встановлено, що ці квоти мають бути у межах окремих часових відрізків мовлення (у прайм-таймі): в будні - з 18 год. до 24 год., у вихідні та святкові дні - з 9 год. до 24 год.

10 червня 2008 року ІТК подав позов до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення щодо скасування мовних рекомендацій, оскільки вважає, що НацРада не наділена повноваженнями визначати мовні питання, це є прерогативою ВРУ (ст. 10, 92 Конституції України).

Дане рішення не відповідає:

  • частині 4 статті 10 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення», в якій передбачено для загальнонаціонального мовлення частка ефірного часу, коли мовлення ведеться українською мовою, має становити не менше 75 відсотків загального обсягу добового мовлення. Таким чином, в даному положенні, не передбачається можливість Національної ради визначати мовні квоти (80%, 85%), в тому числі в праймі. В жодному іншому законодавчому акті, також, не передбачена така можливість.
  • Конституції (ч. 2 ст.19). в якій визначається, що державні органи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином прийняття такого рішення є перевищенням повноважень з боку Національної ради.
  • Національною радою не дотримана процедура прийняття та оприлюднення регуляторного акту, передбачених ЗУ «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності».

1 липня 2008 року відбулося перше судове засідання щодо оскарження мовних рекомендацій Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення за позовом ІТК.

На судовому засіданні ІТК подав клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення рішення НацРади щодо мовних рекомендацій.

НацРада, в свою чергу, подала два клопотання: щодо колегіального розгляду справи та клопотання щодо заміни ІТК як неналежної сторони – позивача.