Advocacy

Моніторинг ІТК за 25 травня 2021 року

26-05-2021

У цьому випуску:

Нові законопроекти. У Верховній Раді України зареєстровані важливі для індустрії законопроекти:

1. Проект Закону про лікарські засоби №5547 від 21.05.2021р.

Ініціатори: Радуцький М.Б., Перебийніс М.В., Зуб В.О., Булах Л.В., Дубіль В.О., Дубневич Я.В., Заславський Ю.І., Довгий О.С., Дмитрієва О.О., Кравчук Є.М., Кузьміних С.В., Медяник В.А., Бондаренко О.В., Санченко О.В., Кицак Б.В., Ватрас В.А., Клочко А.А., Потураєв М.Р., Фролов П.В., Сова О.Г., Зінкевич Я.В., Брагар Є.В.

Проектом пропонується, серед іншого, внести зміни до Закону України «Про рекламу», закріпивши нові вимоги до реклами лікарських засобів.

Зокрема, законопроектом передбачається, що рекламування лікарських засобів забороняється у випадках:

- застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом (крім кампаній по вакцинації, схвалених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я);

-  що внесені до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів,

-  які містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори;

-  вартість яких підлягає реімбурсації.

Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити:

- назву лікарського засобу, а також його загальноприйняту назву, якщо лікарський засіб містить тільки один АФІ; інформацію, необхідну для правильного застосування лікарського засобу;

- об'єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації без перебільшення їх властивостей і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації;

- вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу;

- чітку та зрозумілу рекомендацію щодо обов'язкового ознайомлення з інструкціями із листка-вкладиша або, де застосовно, маркування вторинної упаковки лікарського засобу та відповідати даним, викладеним у короткій характеристиці лікарського засобу.

Не вважається рекламою лікарських засобів:

- інформація з маркування лікарського засобу та листка-вкладиша, викладена у відповідності до законодавства;

- кореспонденція, яка може супроводжуватися матеріалами нерекламного характеру, необхідна для відповіді на запит про окремий лікарський засіб;

- засновані на фактах відомості інформативного характеру і довідковий матеріал, зокрема щодо зміни упаковки, попереджень про небажані реакції, торгові каталоги і прайс-листи, за умови, що в них не містяться рекламні твердження про лікарські засоби;

- інформація, що стосується стану здоров’я або захворювань людини, за умови, що в ній відсутні посилання, навіть непрямі, на лікарські засоби.

Проектом також передбачається, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу щодо реклами лікарських засобів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері контролю якості, безпеки та ефективності лікарських засобів.

2.  Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (про тимчасове включення програм загальнонаціонального багатоканального (цифрового) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу до складу універсальної програмної послуги для забезпечення інформаційної безпеки населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації) № 5546 від 21.05.2021р.

Ініціатори: Федієнко О.П., Потураєв М.Р., Штепа С.С., Соха Р.В., Горбенко Р.О., Брагар Є.В., Швець С.Ф., Гришина Ю.М., Фролов П.В., Дунда О.А., Захарченко В.В., Вельможний С.А., Руденко О.С., Костюх А.В., Клочко А.А., Ватрас В.А., Здебський Ю.В., Циба Т.В., Стернійчук В.О., Бунін С.В., Бужанський М.А., Безгін В.Ю., Веніславський Ф.В., Северин С.С., Мисягін Ю.М., Зуєв М.С., Любота Д.В., Васильєв І.С., Бондар Г.В., Лис О.Г., Ткаченко М.М., Кицак Б.В., Василевська-Смаглюк О.М., Негулевський І.П., Корнієнко О.С., Лаба М.М., та інші.

Законопроектом пропонується тимчасово, до моменту скасування Верховною Радою України визнання певної держави державою-агресором (державою-окупантом) у селах, селищах, містах, районах та областях, де утворені військово-цивільні адміністрації, доповнити термін «універсальна програмна послуга»  статті 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» програмами телеканалів загальнонаціональної категорії, які відповідно до ліцензій здійснюють загальнонаціональне багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

3. Проект Закону про авторське право і суміжні права № 5552 від 24.05.2021р.

Ініціатор: Буймістер Л.А.

Проект передбачає викладення у новій редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права», а також внесення змін до законів України «Про кінематографію», «Про захист економічної конкуренції», «Про телебачення і радіомовлення», «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Законопроектом визначається перелік об’єктів авторського права; перелік творів, які не є об’єктами авторського права; строк чинності авторського права; перелік об’єктів суміжних прав; строк чинності суміжних прав, закріплюються механізми охорони об’єктів авторського права; питання, пов’язані з виникненням і здійсненням авторського права; особливості авторського права на службові твори та інше.

4. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань пов’язаних із охороною та захистом авторського права і суміжних прав № 5553 від 24.05.2021р.

Ініціатор: Буймістер Л.А.

Проектом пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Також пропонується виключити статті 216 Кримінального кодексу України (Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок) та статті 164-3 (Недобросовісна конкуренція), 164-9 (Незаконне розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

5. Проект Закону про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 № 5554 від 24.05.2021р. Проект Закону про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 № 5554 від 24.05.2021р.

Ініціатори: Потураєв М.Р., Кравчук Є.М.

Проектом пропонується внести зміни до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачивши, що частина 6 статті 23 цього закону (Мова поширення та демонстрування фільмів в Україні) набирає чинності через два місяці від дня відміни карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

- Також передбачається, що у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину (і відповідної зміни режиму роботи підприємств, установ, організацій, інших необхідних змін щодо умов їх виробничої та іншої діяльності) має враховуватись специфіка та безперервний режим функціонування теле- та кіновиробників, що здійснюють діяльність у сферах кінематографії та телебачення і радіомовлення.