Прес-центр

Відкрите звернення ІТК про невідкладні заходи щодо забезпечення права громадян на доступ до інформації в умовах карантину та надзвичайної ситуації

21-03-2020

Президенту України

Зеленському В.О.

 

Прем’єр-міністру України

Шмигалю Д.А.

 

Голові Верховної Ради України

Разумкову Д.О.

 

Міністру внутрішніх справ України

Авакову А.Б.

 

Міністру охорони здоров’я 

Ємцю І.М.

 

Голові Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики

Ткаченку О.В. 

 

Голові Комітету ВРУ з питань свободи слова

Шуфричу Н.І.

 

Київській міській державній адміністрації

Міському голові Кличку В.В.

 

Київській обласній державній адміністрації

Володіну В.Г.

 

Про невідкладні заходи щодо забезпечення права громадян

на доступ до інформації в умовах карантину та надзвичайної ситуації


Асоціація «Індустріальний Телевізійний Комітет» (надалі – «ІТК») – фахове об’єднання провідних телеканалів, що представляє інтереси телевізійної галузі України та дбає про захист своїх членів, засвідчуючи свою щиру повагу, від імені та за дорученням провідних українських медіагруп звертається до Вас з наступного питання:

Відповідно до прийнятих в останній час Постанов Кабінету Міністрів України та рішень Київської міської державної адміністрації, спрямованих на недопущення поширення коронавірусу на території України та міста Києва, встановлюється ціла низка обмежувальних заходів, зокрема п. 2 ст. 2 постанови від 11 березня 2020 р. № 211 (надалі – «Постанова») встановлюються заборона проведення всіх масових заходів (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших), у яких бере участь понад 10 осіб, та обмеження щодо пересування населення.

Наразі провідні телекомпанії стикнулися з практикою застосування зазначених обмежень, що загрожують безперервній діяльності телевізійного мовлення.

Важливо зазначити, що українські медіагрупи-Засновники ІТК – Inter Media Group, 1+1 Media, StarLightMedia та Медіа Група Україна, забезпечують мовлення 22 загальнонаціональних мовників, десятків супутникових, кабельних та регіональних каналів.

Здійснюючи мовлення, ці канали забезпечують громадян України вкрай важливою, у тому числі новинною інформацією про події за кордоном, в Україні, включаючи інформування громадян про карантин, про заходи боротьби з епідемією «коронавірусу», рекомендації лікарів, рішення органів влади, а також іншим телевізійним продуктом, що дає можливість мешканцям України не зациклюватися лише на негативній інформації та проводити тривалі періоди часу вдома.

Законодавством України, зокрема Законами «Про інформацію» та «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», передбачено гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів на здійснення ними професійної діяльності та збору інформації в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, на територіях, де оголошено надзвичайний стан.

Крім того, для здійснення мовлення 24 години на добу 7 днів на тиждень, телеканали мають забезпечувати безперебійний процес створення іншого телевізійного продукту, який є важливою складовою для щоденного формування сітки мовлення.

Слід зауважити, що створення телевізійного продукту – це постійний та щоденний виробничий процес, в рамках якого знімальні групи мовників здійснюють телевізійну зйомку не лише у знімальних павільйонах, а й на вулицях міст, у тому числі Києва, в приміщеннях підприємств, установ, організацій, органів державної влади тощо, при цьому кількість працівників таких знімальних груп, у більшості випадків, перевищує 10 осіб.

Зупинення виробництва телепродуктів призведе до фактично зупинення мовлення більшості каналів мовлення, що в умовах загальної соціальної напруги, окрім суттєвого збільшення безробітних, буде мати й інші негативні соціальні наслідки.

У свою чергу, мовники здійснили усі необхідні заходи для мінімізації ризиків при виробництві телевізійного продукту. Так, на знімальних майданчиках знаходяться виключно працівники виробника та особи, що надають послуги за договорами (доступ інших осіб заборонено), до початку робочих процесів усі учасники проходять скринінг температури, не допускаються до роботи особи, що були за кордоном (такі особи знаходяться на карантині 14 днів), знімальна група у повному складі забезпечена медичними масками, та усі члени знімальної групи щогодини обробляють руки спеціальним антисептичним засобом.

Наразі всі мовники зіткнулися з проблемами при проведенні зйомок телевізійного продукту на відкритих локаціях, що розташовані у населених пунктах, у зв’язку з намаганням правоохоронних органів кваліфікувати виробничий процес по створенню телевізійного контенту, як масові заходи, та відповідно обмежити їх проведення.

Також, у окремих випадках, журналісти телерадіоорганізацій зіткнулися з обмеженнями щодо доступу до державних установ та пересування на службовому автомобільному транспорті по території України. При усій підтримці необхідності застосування жорстких заходів для протидії поширенню коронавірусу, ми вважаємо, що вони не мають обмежувати журналістську діяльність.

З урахуванням наведеного вище, просимо Вас:

  1. Віднести засоби масової інформації, зокрема телерадіоорганізації, афілійовані з ними організації, які забезпечують їх повноцінне функціонування, зокрема виробництво контенту, а також інші суб’єкти у сфері медіа, які забезпечують роботу ЗМІ та доставку контенту до телеглядача (провайдери програмної послуги, оператори телекомунікацій, що забезпечують розповсюдження ТВ-сигналу) до переліку підприємств, установ, організацій, які забезпечують життєдіяльність країни та міста Києва.
  2. Забезпечити виконання положень статті 25 Закону «Про інформацію» та статті 26 Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» в частині прав засобів масової інформації та журналістів на здійснення ними професійної діяльності та збору інформації в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, на територіях, де оголошено надзвичайний стан.
  3. Внести зміни до нормативно-правових актів, що регламентують обмеження, пов’язані з поширенням коронавірусу, щодо можливості здійснення журналістами та іншими працівниками телерадіокомпаній телевізійних зйомок (виробництва телевізійного продукту), у тому числі на вулицях населених пунктів в умовах карантину, та необхідного для цих процесів пересування територією України. Або надати роз’яснення про те, що вони не відносяться до масових заходів та можуть проводитись у межах чинних документів нормативно-правових актів.
  4. При ухваленні подальших рішень, направлених проти поширення коронавірусу серед населення (впровадження надзвичайного стану або інших рішень, що обмежують права громадян пересуватись в межах областей/населених пунктів або між ними), ураховувати специфіку діяльності засобів масової інформації та важливість забезпечення безперервності виробничих процесів медіа під час карантину, та гарантовані законодавством права журналістів та працівників ЗМІ на здійснення професійної діяльності в умовах оголошеного надзвичайного стану.

Зі своєї сторони запевняємо Вас, що всі провідні телевізійні мовники у межах всіх виробничих процесів, у тому числі і тих, які пов’язані зі створенням телевізійного контенту, вживають усі необхідні дії, направлені на недопущення поширення на території України коронавірусу.

Зважаючи на необхідність забезпечення безперебійного мовлення ТВ індустрії в умовах карантину, просимо Вас надати відповідь у строки, встановлені частиною 2 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

 

Сподіваючись на розуміння та підтримку,

 

З повагою,

Виконавчий директор

Асоціації «Індустріальний Телевізійний Комітет»                                                Сьомкін С.В.