Прес-центр

Моніторинг ІТК за 20 грудня 2013 року

20-12-2013

У цьому випуску:

Верховна Рада України

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів»

Комітет з питань свободи слова та інформації 

Відбулося засідання Комітету з питань свободи слова та інформації

 

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів»

 

20 грудня 2013 року Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів»

Проектом Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів №3396 від 10.10.2013р., підготованим до другого читання встановлювалися обмеження розміру виборчого фонду партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі - не може перевищувати дев’яноста тисяч розмірів мінімальних заробітних плат. Розмір виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі не може перевищувати чотирьох тисяч розмірів мінімальних заробітних плат.

Варто зазначити, що відповідно до Консолідованого звіту надходжень/витрат виборчого форду Партії регіонів на виборах народних депутатів України 2012 року, останньою на цих виборах було витрачено 217 млн. грн., що перевищує обмеження, передбачені Проектом, удвічі.

Також, проектом пропонувалося заборонити на тому ж каналі мовлення в будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, дії партії, кандидатів у депутати, має діяти впродовж 10 хвилин (на противагу 20-ти хвилинам згідно чинної редакції) до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми партії, кандидата у депутати.

Допускається збільшення частки ефірного часу, присвяченого партіям, представленим в поточному скликанні Верховної Ради України, які є суб’єктами виборчого процесу, кандидатам у депутати – особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не більше як на 30 відсотків від середнього обсягу ефірного часу, присвяченого висвітленню фактів та подій, пов’язаних з виборчим процесом. Пропонується заборонити під час виборчого процесу використання у комерційній та соціальній рекламі прізвищ чи портретів кандидатів у депутати; назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.

Запроваджувалося проведення у прямому ефірі передач у формі передвиборних дебатів чи дискусій за участю кандидатів у депутати, їх довірених осіб, партій – суб’єктів виборчого процесу, їх уповноважених осіб.

Проектом встановлювалася заборона припускати замовчування суспільно необхідної інформації та її перекручування, а також закріплюється обов’язок отримувати інформацію з двох або більше джерел, віддаючи перевагу першоджерелам.

Пропонувалося скоротити час, у який забороняється оприлюднення чи поширення в інший спосіб результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, в тому числі щодо партій - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати, до останніх семи днів перед днем голосування.

Контроль за дотриманням вимог в частині участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів та проведенні передвиборної агітації здійснюють 2 суб`єкти:

-  Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення,

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в інформаційній та видавничій сферах.

При здійсненні такого контролю можуть використовуватися матеріали моніторингу, надані громадськими організаціями, до статутної діяльності яких належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Запроваджувалася санкція у вигляді оголошення попередження з вимогою припинити порушення вимог виборчого законодавства у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору одноразового порушення засобом масової інформації чи інформаційним агентством вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» відповідному засобу масової інформації чи інформаційному агентству.

 Текст Закону поки що відсутній.  

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформації

 

20 грудня 2013 року відбулося засідання Комітету з питань свободи слова та інформації, на якому було прийнято рішення рекомендувати Верховій Раді прийняти Проект Постанови про визнання такими, що втратили чинність, постанов Верховної Ради України про призначення членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (рр. №№ 2363-VI, 2364-VІ, 2366-VI від 29 червня 2010 року; р.№ 387-VIІ від 4 липня 2013 року) № 3729 від 04.12.2013р.

Ініціатор: Княжицький М.Л., Мірошниченко І.М.

Проектом пропонується визнати такими, що втратили чинність постанови Верховної Ради України №2363-V «Про призначення М. Фартушного членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення»I; №2364-VІ «Про призначення І. Опілат членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення»; №2366-VI «Про призначення Є. Баранова членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення» від 29 червня 2010 року; № 387-VIІ «Про призначення В. Георгієвської членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення» від 4 липня 2013 року.

Оцінка – нейтральний.