Advocacy

Щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів № 3396

15-10-2013

Автори: Єфремов О.С., Олійник В.М.

Проектом встановлюються обмеження розміру виборчого фонду партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі - не може перевищувати дев’яноста тисяч розмірів мінімальних заробітних плат. Розмір виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі не може перевищувати чотирьох тисяч розмірів мінімальних заробітних плат.

Варто зазначити, що відповідно до Консолідованого звіту надходжень/витрат виборчого форду Партії регіонів на виборах народних депутатів України 2012 року, останньою на цих виборах було витрачено 217 млн. грн., що перевищує обмеження, передбачені Проектом, удвічі.

Також, проектом пропонується заборонити на тому ж каналі мовлення в будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, дії партії, кандидатів у депутати, має діяти впродовж 10 хвилин (на противагу 20-ти хвилинам згідно чинної редакції) до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми партії, кандидата у депутати.

Допускається збільшення частки ефірного часу, присвяченого партіям, представленим в поточному скликанні Верховної Ради України, які є суб’єктами виборчого процесу, кандидатам у депутати – особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не більше як на 30 відсотків від середнього обсягу ефірного часу, присвяченого висвітленню фактів та подій, пов’язаних з виборчим процесом. Пропонується заборонити під час виборчого процесу використання у комерційній та соціальній рекламі прізвищ чи портретів кандидатів у депутати; назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.

Запроваджується проведення у прямому ефірі передач у формі передвиборних дебатів чи дискусій за участю кандидатів у депутати, їх довірених осіб, партій – суб’єктів виборчого процесу, їх уповноважених осіб.

Проектом встановлюється заборона припускати замовчування суспільно необхідної інформації та її перекручування, а також закріплюється обов’язок отримувати інформацію з двох або більше джерел, віддаючи перевагу першоджерелам.

Пропонується скоротити час, у який забороняється оприлюднення чи поширення в інший спосіб результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, в тому числі щодо партій - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати, до останніх семи днів перед днем голосування.

Контроль за дотриманням вимог в частині участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів та проведенні передвиборної агітації здійснюють 2 суб`єкти:

-  Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення,

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в інформаційній та видавничій сферах.

При здійсненні такого контролю можуть використовуватися матеріали моніторингу, надані громадськими організаціями, до статутної діяльності яких належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Запроваджується санкція у вигляді оголошення попередження з вимогою припинити порушення вимог виборчого законодавства у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору одноразового порушення засобом масової інформації чи інформаційним агентством вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» відповідному засобу масової інформації чи інформаційному агентству.

Сторінка проекту