Прес-центр

Моніторинг ІТК за 18 листопада 2013 року

18-11-2013

У цьому випуску:

Верховна Рада України

На цьому тижні у Верховній Раді планується розглянути законопроект Про внесення змін до Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (щодо дострокового припинення повноважень членів ради), Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо уточнення сфери застосування Закону та удосконалення окремих положень), Проект Закону про Суспільне телебачення і радіомовлення України, Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів, а також Проект Постанови про затвердження Положення про акредитацію журналістів і технічних працівників засобів масової інформації при Верховній Раді України

З’явився текст Проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо запобігання зловживанню під час виборчого процесу)

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

19-22 листопада 2013 року

(Проект складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до переліку підготовлених питань)

Вівторок, 19 листопада

  1. Проект Постанови про затвердження Положення про акредитацію журналістів і технічних працівників засобів масової інформації при Верховній Раді України № 2252а від 06.06.2013р.

Проектом пропонується затвердити Положення про акредитацію журналістів і технічних працівників засобів масової інформації при Верховній Раді України, а також вважати таким, що втратило чинність, розпорядження Голови Верховної Ради України від 19 травня 2006 р. N 420 «Про затвердження Положення про порядок акредитації журналістів і технічних працівників засобів масової інформації при Верховній Раді України».

Відповідно до проекту Положення акредитація журналістів, працівників засобів масової інформації при Верховній Раді України проводиться Прес-службою Апарату Верховної Ради України шляхом надання індивідуальних акредитаційних карток на строк повноважень Верховної Ради України чергового скликання.

Акредитаційні картки забезпечують право входу журналістів і технічних працівників до: ложі преси і кулуарів сесійної частини будинку по вул. Грушевського, 5 (крім сесійної зали) під час засідань Верховної Ради України через під´їзд №1; відповідних будинків Верховної Ради України під час брифінгів, прес-конференцій, круглих столів, інших відкритих для засобів масової інформації заходів; відповідних будинків Верховної Ради України під час засідань комітетів, тимчасових комісій Верховної Ради України, якщо комітетом, тимчасовою комісією не прийнято рішення про проведення закритого засідання.

Журналісти і технічні працівники за акредитаційними картками мають право безперешкодного входу на відкриті засідання комітетів, тимчасових комісій Верховної Ради України (про проведення закритого засідання комітет, тимчасова комісія приймає відповідне рішення).

Оцінка – плюс. 

Четвер, 21 листопада

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів № 3396 від 10.10.2013р. – друге читання (за скороченою процедурою).

Ініціатори: Єфремов О.С., Олійник В.М.

Проектом встановлюються обмеження розміру виборчого фонду партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі - не може перевищувати дев’яноста тисяч розмірів мінімальних заробітних плат. Розмір виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі не може перевищувати чотирьох тисяч розмірів мінімальних заробітних плат.

Варто зазначити, що відповідно до Консолідованого звіту надходжень/витрат виборчого форду Партії регіонів на виборах народних депутатів України 2012 року, останньою на цих виборах було витрачено 217 млн. грн., що перевищує обмеження, передбачені Проектом, удвічі.

Також, проектом пропонується заборонити на тому ж каналі мовлення в будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, дії партії, кандидатів у депутати, має діяти впродовж 10 хвилин (на противагу 20-ти хвилинам згідно чинної редакції) до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми партії, кандидата у депутати.

Допускається збільшення частки ефірного часу, присвяченого партіям, представленим в поточному скликанні Верховної Ради України, які є суб’єктами виборчого процесу, кандидатам у депутати – особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не більше як на 30 відсотків від середнього обсягу ефірного часу, присвяченого висвітленню фактів та подій, пов’язаних з виборчим процесом. Пропонується заборонити під час виборчого процесу використання у комерційній та соціальній рекламі прізвищ чи портретів кандидатів у депутати; назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.

Запроваджується проведення у прямому ефірі передач у формі передвиборних дебатів чи дискусій за участю кандидатів у депутати, їх довірених осіб, партій – суб’єктів виборчого процесу, їх уповноважених осіб.

Проектом встановлюється заборона припускати замовчування суспільно необхідної інформації та її перекручування, а також закріплюється обов’язок отримувати інформацію з двох або більше джерел, віддаючи перевагу першоджерелам.

Пропонується скоротити час, у який забороняється оприлюднення чи поширення в інший спосіб результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, в тому числі щодо партій - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати, до останніх семи днів перед днем голосування.

Контроль за дотриманням вимог в частині участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів та проведенні передвиборної агітації здійснюють 2 суб`єкти:

-  Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення,

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в інформаційній та видавничій сферах.

При здійсненні такого контролю можуть використовуватися матеріали моніторингу, надані громадськими організаціями, до статутної діяльності яких належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Запроваджується санкція у вигляді оголошення попередження з вимогою припинити порушення вимог виборчого законодавства у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору одноразового порушення засобом масової інформації чи інформаційним агентством вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» відповідному засобу масової інформації чи інформаційному агентству.

  1. Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (щодо дострокового припинення повноважень членів ради) № 2829 від 17.04.2013р. – перше читання.

Проектом передбачається, що повноваження члена Національної ради можуть бути достроково припинені у разі ініціативи суб’єкта призначення (Верховної Ради України або Президента) за результатами розгляду звіту Національної ради та у випадку прийняття рішення про незадовільну оцінку діяльності члена (членів) Національної ради з частини складу Національної ради призначеної таким суб’єктом.

Оцінка – нейтрально.

Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо уточнення сфери застосування Закону та удосконалення окремих положень) № 0944 від 12.12.2012р. – друге читання.

Проектом пропонується заборонити розповсюджувати рекламу дитячого харчування без зазначення інформації про вік дитини, з якого дозволяється споживання цього продукту, а у випадках рекламування дитячого харчування, призначеного для дітей грудного віку, без зазначення інформації про необхідність попередньої (перед початком споживання) консультації лікаря.

Також відповідно до Проекту реклама лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до лікарських засобів та інформацією про наявність протипоказань до застосування лікарського засобу (раніше: рекомендацію щодо обов'язкового ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до лікарських засобів).

Органи державної влади, відповідно до Проекту, зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три робочі дні до такого розгляду (раніше - не пізніш як за один день). Відповідні органи державної влади зобов’язані надавати копію протоколу засідання та копію рішення за наслідками розгляду питання про порушення рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог Закону.

Крім цього, Проектом пропонується ряд змін у порядок розміщення зовнішньої реклами.

Оцінка – нейтрально.

Проект Закону про Суспільне телебачення і радіомовлення України № 1076 від 12.12.2012р. – повторне друге читання.

Законопроектом пропонується створити Національну суспільну телерадіокомпанію України (далі — НСТУ). НСТУ є юридичною особою публічного права. Структурними підрозділами НСТУ є Суспільне телебачення і Суспільне радіо. Нагляд за діяльністю НСТУ здійснюватиме наглядова рада, що складатиметься із сімнадцяти членів. Кандидатури для включення до складу наглядової ради НСТУ подаватимуться до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

 

Новий законопроект

Сьогодні, 18 листопада 2013 року, з’явився текст Проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо запобігання зловживанню під час виборчого процесу) № 3625 від 15.11.2013р.

Ініціатор: Іоффе Ю.Я.

Проектом пропонується передбачити, що для кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, які протягом року, що передує дню проведення виборів, змінювали прізвище та/чи ім’я (імена), обов’язковим є зазначення такої інформації у політичній рекламі.

Також забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про зміну протягом року, що передує дню виборів, прізвища та/чи імені (імен) кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.

Оцінка - нейтрально