Прес-центр

РЕЗОЛЮЦІЯ круглого столу «Обговорення «Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач» (прийнятих Національною Радою України з питань телебачення та радіомовлення)»

07-04-2008

Учасники круглого столу всебічно обговорили «Рекомендації щодо визначення мови програм і передач» (далі – Рекомендації), прийняті Національною Радою України з питань телебачення та радіомовлення, і дійшли висновку про наступне:

1. Положення, що містяться в Рекомендаціях, є неадекватним (розширеним) тлумаченням відповідних положень статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки вони встановлюють додаткові вимоги до телерадіоорганізацій, а саме:

  • обсяг мовлення іншими мовами (крім державної) загальнонаціональних телерадіоорганізацій, який може бути передбачено умовами їх ліцензій, зменшується з 25% до 15%, тобто майже вдвічі;
  • встановлюється обмеження обсягу мовлення мовами національних меншин, що компактно проживають на території поширення сигналу регіональними та місцевими телерадіоорганізаціями – до 25%;
  • встановлюється окреме регулювання мови мовлення у так званий «прайм тайм»: в будні – з 18 години до 24 години, у вихідні та святкові дні – з 9 години до 24 години.

2. Виходячи із положень статей 10 та 92 Конституції України, Національна Рада України з питань телебачення і радіомовлення не має повноважень щодо регулювання питання застосування мов, в тому числі – на телебаченні і радіомовленні, оскільки це питання може визначатися виключно законами України.

3. Виходячи із викладеного вище, «Рекомендації щодо визначення мови програм і передач» доцільно скасувати, як такі, що суперечать нормативним актам вищої юридичної сили: Європейській конвенції з прав людини, Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, Конституції України та Закону України «Про телебачення і радіомовлення».