Press-center

Стосовно методики розрахунку розцінок вартості

05-10-2009

Незалежна Асоціація телерадіоМовників (НАМ) та Індустріальний Телевізійний Комітет (ІТК) висловлюють стурбованість ситуацією, що склалася стосовно методики розрахунку розцінок вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу в засобах масової інформації для проведення передвиборної агітації в період виборчого процесу з чергових виборів Президента України у 2009-2010 роках.

02 жовтня цього року Центральна виборча комісія України затвердила Положення про середньозважений показник вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу в засобах масової інформації для проведення передвиборної агітації в період виборчого процесу з чергових виборів Президента України у 2009 – 2010 роках (далі – Положення), яке прямо суперечить частині 6 статті 60 Закону України «Про вибори Президента України» (далі – Закон), а саме:

1) середньозважений показник вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу розраховується з урахуванням останнього кварталу 2008 року, а не останнього кварталу року, що передує року проведення виборів Президента України, тобто 2009 року, як це передбачено Законом;

2) положення затверджене Центральною виборчою комісією України, тоді як Законом передбачено, що воно затверджується нею разом з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та Державним комітетом телебачення та радіомовлення України. При цьому Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у рішенні № 1891 від 23 вересня 2009 року відмовила у погодженні проекту Положення, як такого, що суперечить Закону.

Звертаємо увагу Центральної виборчої комісії України на те, що згідно з положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, державні органи не можуть виходити поза межі тих повноважень, що прямо надані їм законом. Заповнення прогалин у виборчому законодавстві не належить до повноважень, а ні Центральної виборчої комісії України, а ні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення чи Державного комітету телебачення та радіомовлення України. Правова норма, яку неможливо виконати є нікчемною. У разі, якщо органи держави не можуть виконати покладені на них законом обов’язки через недосконалість самого закону, вони мають зробити офіційну заяву з викладенням причин, через які виконання вимог закону є неможливим та рекомендаціями щодо порядку виконання суміжних вимог закону.

Зокрема, з огляду на неможливість розрахунку середньозваженого показника вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу, засоби масової інформації можуть дотримуватись принципу рівності самостійно визначивши розцінки перед початком виборчої кампанії, опублікував ці розцінки відповідно до вимог закону та застосовуючи їх однаково у відносинах з усіма кандидатами у президенти незмінно протягом всієї виборчої кампанії. Також, всі зазначені в Законі державні органи разом, або будь-який із них окремо, можуть звернутись до суб’єктів законодавчої ініціативи з пропозиціями щодо удосконалення Закону.

У зв’язку із викладеним вище, підтримуємо позицію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, що міститься у рішенні № 1891 від 23 вересня 2009 року, та просимо Центральну виборчу комісію України, Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення та Державний комітет телебачення та радіомовлення України утриматись від перевищення повноважень, наданих ним Законом і обмежитись наданням офіційних роз’яснень щодо порядку виконання положень закону про публікацію розцінок та їх застосування протягом виборчої кампанії.

Виконавчий директор
Незалежної Асоціації телерадіоМовників (НАМ) М’ясникова К.А.

Виконавчий директор
Індустріального Телевізійного Комітету(ІТК) Котенко К.С.