Press-center

Стосовно ввезення на митну територію України носіїв звуку та зображення

22-06-2009

Публічний лист-відповідь на лист Державної митної служби України щодо перевірок телеканалів від 18 червня 2009 року

Індустріальний Телевізійний Комітет радо вітає визнання митними органами необхідності дотримуватися законодавства України щодо мораторію на проведення перевірок засобів масової інформації.

Проте, в офіційному прес-релізі Державна митна служба України визнала, що розуміння обов’язку дотримуватися законодавства України щодо мораторію на перевірки телерадіоорганізацій прийшло після реакції Індустріального Телевізійного Комітету на незаконні дії митних органів. Оскільки, митні органи все ж таки ініціювали проведення перевірок загальнонаціональних телекомпаній, абсолютно незважаючи на Постанову Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» №502 від 21 травня 2009 р. та Постанову Верховної Ради України «Про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2009 року», які накладають мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання органами і посадовими особами.

Хочемо наголосити, що наша позиція стосовно ввезення на митну територію України носіїв звуку та зображення із записами телевізійних програм і фільмів, з метою їх публічного показу в телевізійному ефірі абсолютно чітка і прозора - індустрія не пропонує і не ініціює нічого нового, а намагається зберегти ту практику, яка склалася з моменту набуття чинності Конвенції про тимчасове ввезення від 26 червня 1990 р. (набула чинності для України 22 вересня 2004 року) та повністю відповідає діючому законодавству.

Нагадуємо, що майже п`ять років поспіль ввезення на митну територію України носіїв звуку та зображення із записами телевізійних програм і фільмів з метою їх публічного показу в телевізійному ефірі здійснювалось у режимі тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування. Такий підхід органів Державної митної служби України повністю відповідав вимогам статті 206 Митного кодексу України та згаданої Конвенції, оскільки ввезення носіїв із записом телевізійних програм і фільмів здійснюється без права продажу на митній території України та з обов’язковою умовою зворотного вивезення.

Більше того, Державна митна служба України в своєму листі № 25/4-9-17/11314-ЄП від 16 вересня 2004 року визнала, що носії звуку та зображення із записами телевізійних програм і фільмів повинні ввозитися з умовним повним звільненням від оподаткування відповідно до ст. 206 Митного кодексу України та Конвенції.

Важливо зазначити, що впродовж цього періоду жодних змін у законодавстві України, яким регулюється порядок митного оформлення товарів у митний режим тимчасового ввезення, не відбулось. Хочемо повідомити, що саме так питання ввезення носіїв ефірними компаніями вирішується у всіх європейських країнах, оскільки всі телекомпанії купують телевізійні права на обмежений час і обмежену кількість показів.

На сьогодні у телекомпаній є всі права на всі програми та фільми, що транслюються в їхньому ефірі, крім того, до компетенції митних органів не належить контроль за наявністю прав на трансляцію в ефірі певних творів.

Тому зараз для індустрії є несподіваним і незрозумілим радикальна зміна підходів Державної митної служби України до тлумачення положень Митного кодексу України та Конвенції про тимчасове ввезення, а також спроби митних органів стягувати з телеканалів не передбачені законодавством платежі, оскільки з даного питання телеканали виконують всі вимоги чинного законодавства України.

З сподіваннями на взаєморозуміння та досягнення консенсусу,
Індустріальний Телевізійний Комітет (виконавчий директор Катерина Котенко)